دره ستارگان که بومی ها آن را استاره کفته هم می نامند، با قدمتی حدود ۲ میلیون سال، بر اثر فرسایش سنگ، ماسه و خاک که در طی قرن ها در معرض باد و باران و رگبار بوده اند، پدید آمده است. این شاهکار کم نظیر در دوره زمین شناسی سنوزوئیک به وجود آمده است.

دره ستارگان در ضلع شمالی جزیره قشم و در نزدیکی روستای برکه خلف واقع شده است که طبق تحقیق آنوبانینی ، بومی های جزیره معتقدند که ستاره ای از آسمان در این محل افتاده و اشکال عحیب و غریبی را از خاک، ماسه و سنگ به وجود آورده است. روستای برکه خلف با فاصله ۵ کیلومتر از ساحل جنوبی جزیره قشم قرار دارد و این پدیده زیبا در شمال روستا واقع شده است. به دلیل اعتقادی که بومی ها از به وجود آمدن این اشکال دارند، آنها این مکان را استاره کفته و بعضا استاره افتیده می نامند.

همانطور که گفتیم این مکان شگفت انگیز در شمال روستا قرار دارد که با جاده ای خاکی به روستا وصل میشود. دره ستاره ها از کم نظیر ترین جلوه های فرسایش در جزیره زیبای قشم است که بر طبق نظریه اهالی محل پس از ضربه ای سهمگین، خاک از زمین بلند شده و به اشکال مختلف در آمده و خشک شده است. عده ای از اهالی معتقدند که بعد از تاریک شدن هوا این دره محل رفت و آمد اجنه و ارواح میشود و به همین دلیل از ورود به آن در شب هنگام خودداری میکنند. اما تا به حال صحت چنین عقیده ای به اثبات نرسیده است. اما در اصل علت ایجاد این صدا ها به خاطر اشکال ویژه این دره است که با وجود انواع حجم ها و پدیده های فرسایش، با وزش باد های تند و گردش هوا در بین ستون ها و حفره های موجود، این صدا های زوزه مانند و خوفناک ایجاد میشوند.

ویژگی های منحصر به فرد و دیدنی های بسیار این دره سبب شده ایت تا این مکان نیز جرئی از ژئوپارک بین المللی جزیره قشم شود. در شب های مهتابی که مهتاب تنها روشنی بخش این دره است و در لحظاتی که سکوت بر همه جا حکم فرماست، زیبایی این دره دو چندان میشود.

+ تعداد بازدید : 63 |
نوشته شده توسط تور کیش , تور دبی , تور ارمنستان در سه شنبه 1 تير 1395 و ساعت 12:42
ساخت وبلاگ رایگان تور روسیه بلیط هواپیما بلیط هواپیما تدریس خصوصی زبان انگلیسی هوشمند سازی ساختمان خانه هوشمند
بستن تبلیغات [X]